wypróbuj
menu

Czy mogę wystawić fakturę bez numeru VAT (BTW) w Holandii?

28.06.2023

Czy mogę wystawić fakturę bez numeru VAT (BTW) w Holandii?

Możliwe, że otrzymałeś fajne zlecenie, jesteś zarejestrowany jako przedsiębiorca, rozpocząłeś już pracę i możesz teraz realizować dostawy, nawet przed otrzymaniem ostatecznego numeru VAT. Czy możesz już wtedy wystawić fakturę? A co w odwrotnej sytuacji, gdy klient nie ma jeszcze numeru VAT?

Fakturowanie bez numeru VAT w Holandii

Na fakturze należy podać własny numer VAT (BTW). Jest to jeden z obowiązków mających zastosowanie do ewidencji VAT. Jeśli go nie umieścisz na dokumencie, klient nie będzie mógł się z tym pogodzić – w końcu nie będzie mógł odzyskać zapłaconego podatku od organów podatkowych. Dlatego lepiej jest poczekać na otrzymanie numeru VAT (BTW). W końcu masz czas do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dostawy produktów lub świadczenia usług. To powinno wystarczyć.

 

Co więcej, od 1 stycznia 2020 r. numer VAT  (BTW) osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą nie jest już powiązany z numerem BSN i nie mogą one już „oszukiwać”, wyrabiając własny numer VAT w oczekiwaniu na ostateczny odbiór. Oczywiście zawsze możesz uzgodnić z klientem, że już otrzymujesz zaliczkę na poczet faktury końcowej, abyś mógł zobaczyć przychód z góry. Później przygotowujesz fakturę końcową i rozliczasz otrzymaną zaliczkę.

Fakturowanie incydentalne

Jeśli uczestniczysz w handlu sporadycznie i tylko raz, nie jesteś przedsiębiorcą VAT (BTW) . Oznacza to, że nie masz obowiązku podawania numeru podatku na fakturze. Z drugiej strony, nie możesz również naliczać podatku VAT i nie możesz go odliczyć. Oczywiście klient będzie miał z tym mniejszy problem, ponieważ nie będzie teraz musiał płacić podatku niepodlegającego odliczeniu.

Fakturowanie klienta bez numeru VAT (BTW)

Ściśle rzecz biorąc, nie jest konieczne, aby numer VAT klienta znajdował się na fakturze. Wystarczy po prostu podać pełną nazwę i adres klienta na fakturze. Numer VAT klienta jest oczywiście nadal wymagany. Następnie otrzymujesz podatek i przekazujesz go organom podatkowym. To, czy klient może odliczyć zapłacony VAT, nie ma dla Ciebie znaczenia.

 

Nie ma to zastosowania w przypadku przeniesienia podatku VAT lub dostawy do innego kraju. Wynika to z faktu, że klient musi wtedy zapłacić podatek od towarów i usług, co oczywiście jest możliwe tylko wtedy, gdy klient ma numer VAT. Jeśli tak nie jest, nadal musisz wystawić fakturę VAT i traktować klienta jako konsumenta. Oczywiście można też po prostu poczekać, aż klient będzie miał numer VAT.

Korzystanie z oprogramowania do fakturowania

Korzystając z oprogramowania do fakturowania, tworzysz faktury za pomocą jednego lub kilku ekranów wprowadzania danych. W tym przypadku prawie zawsze niemożliwe będzie utworzenie faktury bez wprowadzenia numeru VAT. Nawet w przypadku klienta zagranicznego system zawsze będzie wymagał numeru VAT lub automatycznie potraktuje klienta jako konsumenta. Zaletą jest to, że w ten sposób nie można popełnić żadnego błędu. Brzmi interesująco? W takim razie poznaj nowoczesny program do faktur online – Taxon. Zapraszamy!

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na ich użycie.