wypróbuj
menu

Jak zaksięgować holenderską fakturę z zagranicznym podatkiem VAT?

28.06.2023

Jak zaksięgować holenderską fakturę z zagranicznym podatkiem VAT?

Prowadzisz działalność w Holandii i rozliczasz się z tamtejszym fiskusem? Otrzymałeś fakturę z zagranicy i zastanawiasz się jak ją rozliczyć w deklaracji VAT? W takim razie zagłęb się w dalszą część artykułu. Zapraszamy!

Faktura od dostawcy z siedzibą w UE lub poza UE

Przede wszystkim ważne jest, aby wiedzieć, czy dostawca usługi znajduje się w UE, czy poza nią.

Faktura od dostawcy spoza UE

Jeśli dostawca ma siedzibę poza UE, prawdopodobnie na fakturze nie ma podatku VAT. Wynika to z faktu, że VAT jest podatkiem europejskim. Nie musisz podawać dostawcy swojego numeru VAT. Musisz jednak uwzględnić tę fakturę w swojej deklaracji VAT. Następnie wprowadź kwotę w sekcji 4a „Dostawy/usługi z krajów spoza UE” i oblicz holenderską stawkę VAT, która miałaby zastosowanie do tej usługi lub dostawy, gdybyś kupił ją od holenderskiego dostawcy (zwykle 21%). Nie musisz jednak płacić podatku VAT. Dzieje się tak, ponieważ ten sam podatek VAT, który deklarujesz w sekcji 4a, deklarujesz również w sekcji 5b „Voorbelasting”. Jest on więc najpierw dodawany, a następnie odliczany. W sumie nie płacisz podatku VAT.

Faktura zagraniczna od dostawcy spoza UE, ale z numerem VAT UE

Jeśli dostawca ma siedzibę poza UE, ale posiada unijny numer VAT, obowiązują te same zasady, co w przypadku dostawcy zagranicznego mającego siedzibę w UE. Numer VAT UE można rozpoznać po dwóch pierwszych literach kraju, np. DE dla Niemiec, po których następują cyfry, a następnie ewentualnie kolejna litera, jak w przypadku Holandii B.01 itp.

Faktura z zagranicy od dostawcy w UE

Dostawca ma siedzibę za granicą, ale na terenie UE? W takim przypadku podatek VAT jest przenoszony na Ciebie. Na fakturze nie jest on wówczas wykazywany. Istnieje jednak zdanie, że podatek jest przenoszony na Ciebie wraz z Twoim numerem VAT na fakturze.   Musisz uwzględnić tę fakturę w swojej deklaracji VAT. Następnie wprowadź kwotę w sekcji 4b „Dostawy/usługi z krajów UE” i oblicz holenderską stawkę VAT, która miałaby zastosowanie do tej usługi lub dostawy, gdybyś kupił ją od holenderskiego dostawcy (zwykle 21%). 

 

Nie musisz jednak płacić podatku VAT. Dzieje się tak, ponieważ ten sam podatek, który deklarujesz w sekcji 4b, deklarujesz również w sekcji 5b „Voorbelasting”. Jest on więc najpierw dodawany, a następnie odliczany. 

Faktura z zagranicy nie w euro

Czy otrzymałeś fakturę z zagranicy, na której kwota nie jest naliczona w euro, ale na przykład w dolarach? W takim przypadku należy przeliczyć kwotę na fakturze na kwotę w euro. W Internecie dostępne są przydatne strony internetowe z kursami wymiany walut. Następnie należy wpisać kwotę w euro w dniu wystawienia faktury w deklaracji VAT. Czy w końcu płacisz inną kwotę niż obliczona, ze względu na inny kurs wymiany w innym czasie? W takim przypadku należy zaksięgować różnicę jako różnice kursowe (przychody lub koszty).

Przydatne narzędzie na stronie internetowej holenderskiej administracji podatkowej dla faktur z zagranicy

Aby ułatwić ci ustalenie, jak postępować z fakturą od zagranicznego dostawcy w deklaracji VAT, Administracja Podatkowa i Celna opublikowała przydatne narzędzia na swojej stronie internetowej. Zobacz to narzędzie, aby uzyskać więcej informacji na temat postępowania z usługą zagraniczną w deklaracji VAT. Aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z dostawami towarów z zagranicy, ale na terenie UE, zapoznaj się z tym narzędziem.

 

Podczas przetwarzania faktur zagranicznych zaleca się uważne śledzenie, czy podatek VAT powinien zostać odprowadzony, czy nie. Istnieje wiele pakietów księgowych (online), w których można to wskazać na fakturze. Tutaj można bezpośrednio porównać najpopularniejsze pakiety księgowe online.

 

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na ich użycie.