Jak założyć firmę przez Internet w Polsce w 2022 roku?
Jeszcze do niedawna mogłoby się wydawać, że założenie firmy przez Internet w Polsce jest trudne do wykonania lub nawet niemożliwe. Nic bardziej mylnego – nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpoczęcie przygody z własnym biznesem zacząć właśnie online. Jak założyć firmę przez Internet w Polsce? Jakie zalety niesie ze sobą założenie działalności gospodarczej online? Ile to trwa? Jakie są koszty? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi w dalszej części naszego artykułu, na który serdecznie zapraszamy.
Czy można założyć firmę przez Internet?
Firma przez Internet? To pytanie, które często zadają sobie osoby planujące otworzyć swoją działalność. Warto wiedzieć, że założenie firmy przez Internet w Polsce możliwe jest od 2011 roku. Od tego czasu wielu przedsiębiorców zdecydowało się właśnie na taki krok – chcąc przede wszystkim oszczędzić sobie czasu na odwiedziny w urzędzie. Warto wiedzieć, że cały proces otwarcia własnego biznesu jest intuicyjny i prosty. Co więcej, w ostatnim czasie coraz popularniejsze są oferty banków dotyczących pomocy dla nowych przedsiębiorców – zarówno przy zakładaniu firmy online, jak i przy otwarciu konta firmowego.
Jak założyć działalność gospodarczą przez Internet w 2022 roku? Szybko i wygodnie!
Dzięki Internetowi życie większości z nas uległo znaczącym zmianom. To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, dziś jest jak najbardziej realne. Czymś takim z pewnością jest założenie firmy online. Z roku na rok osób, które decydują się na ten krok, jest coraz więcej. Nic w tym dziwnego – zakładanie swojej działalności przez Internet w Polsce jest przede wszystkim wygodne. Spora grupa przyszłych przedsiębiorców zastanawia się, jak wygląda zakładanie firmy online – dzięki obecnej technologii i systemom cały proces odbywa się bardzo szybko i sprawnie.
Zakładanie firmy online 2022 – to nie takie trudne
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej na ogół kojarzy się z natłokiem formalności i obowiązków. Nie inaczej postrzegane jest otwarcie firmy. Już sama myśl często odstrasza i sprawia, że wiele osób odkłada w czasie rozpoczęcie własnego biznesu, a część z nich porzuca nawet ten pomysł i do niego nie wraca. W rzeczywistości jednak zakładanie firmy przez Internet nie jest takie straszne i skomplikowane. Obecne możliwości, jakie daje nam sieć, sprawiają, że zakładanie działalności gospodarczej online odbywa się w mgnieniu oka. Co więcej, w razie problemów zawsze można zwrócić się do urzędnika lub biura księgowego, które weźmie na siebie wszelkie formalności związane z rozpoczęciem biznesu.
Założenie firmy przez Internet w Polsce – krok po kroku
Jeśli zastanawiasz się, jak założyć firmę przez Internet, zapewne masz już w głowie gotowy plan i pomysł na jej rozwój. Absolutną podstawą jest wybranie nazwy przedsiębiorstwa, branży firmy czy rodzaju opodatkowania (poczytaj więcej w artykule: działalność gospodarcza – jaki PIT?). Posiadając wszystkie wymagane informacje, nie pozostaje nic, możesz myśleć o rozpoczęciu swojego biznesu. Więc jak założyć firmę przez Internet w Polsce krok po kroku?
Krok pierwszy – profil zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany
Założenie działalności gospodarczej online w Polsce wiążę się ze stworzeniem profilu zaufanego ePUAP lub certyfikatu kwalifikowanego. Ma to na celu uzyskanie elektronicznego podpisu, który jest potwierdzeniem naszej tożsamości w Internecie.
Profil zaufany ePUAP
Profil zaufany ePUAP można stworzyć całkowicie przez Internet. Jest to rozwiązanie bezpłatne. Jak utworzyć profil? Możliwe jest to na dwa sposoby:
- przez stronę internetową swojego banku,
- dzięki certyfikatowi kwalifikowanemu.
Certyfikat kwalifikowany
Do uzyskania certyfikatu kwalifikowanego wymagane jest zakupienie odpowiedniego urządzenia, a także potwierdzenie swojej tożsamości w Kancelariach notarialnych, Punktach Rejestracji CENTRUM PCC czy PPT (Punktach Potwierdzania Tożsamości). Wszystko to wiążę się z ponoszeniem dodatkowych kosztów.
W dzisiejszym wpisie skupimy się na pierwszym sposobie, czyli stworzeniu profilu zaufanego. Jak to zrobić?
- Wejdź na stronę https://pz.gov.pl/. Jeżeli nie posiadasz konta, kliknij ikonkę swojego banku.
- Zaloguj się na stronie internetowej swojego banku i sprawdź, czy umożliwia on stworzenie profilu zaufanego.
- Jeżeli znajdziesz odpowiednią opcję, wyszukaj formularz profilu, wypełnij i wyślij.
Krok drugi – założenie firmy online w CEIDG
Właściwe założenie działalności gospodarczej przez Internet zaczyna się na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na portalu http://www.firma.gov.pl/ lub https://prod.ceidg.gov.pl/ należy zarejestrować firmę poprzez dokonanie wpisu. Aby móc tego dokonać, musisz mieć przygotowane takie dane jak m.in.:
- nazwa firmy,
- datę urodzenia właściciela,
- numery PESEL, NIP i REGON (jeżeli je posiadasz),
- obywatelstwo właściciela firmy,
- adres firmy oraz miejsce zamieszkania właściciela,
- datę rozpoczęcia działalności,
- kody PKD,
- informacje o zawieszeniu i wznowieniu działalności gospodarczej.
Jak założyć działalność przez Internet na stronie CEIDG? To proste – na początku musisz stworzyć konto na portalu, które wymaga potwierdzenia podpisem elektronicznym. Następnie powinieneś otrzymać na podany przy rejestracji adres e-mail link aktywacyjny. Po aktywacji zaloguj się na stronie i wypełnij formularz CEIDG-1, który znajdziesz w menu głównym.
Po wypełnieniu formularza sprawdź poprawność danych. Jeżeli wszystko się zgadza, podpisz wniosek podpisem elektronicznym i wyślij. Po przesłaniu formularz trafi do:
- GUS (Głównego Urzędu Statystycznego), w którym zostanie nadany numer REGON,
- Urzędu Skarbowego, który nada działalności numer NIP,
- ZUS/KRUS.
Krok trzeci – pieczątka firmy
Formalnie założenie działalności online dobiega końca. Nadanie numeru NIP i REGON oznacza uzyskanie wpisu w CEIDG. To jednak nie koniec spraw, jakie można załatwić przez Internet. Kolejną rzeczą, o której warto pomyśleć, jest zamówienie pieczątki firmowej. Nie jest ona co prawda wymagana prawnie – w wielu przypadkach jednak jest ona bardzo przydatna. Dla przykładu wymagana jest ona przy zakładaniu firmowego konta bankowego.
Krok czwarty – konto bankowe
Założenie działalności gospodarczej przez Internet nie zawsze wiąże się z obowiązkiem otwarcia konta bankowego – warto jednak wiedzieć, że takowe może być otwarte całkowicie online. Do jego założenia nie jest wymagane wychodzenie z domu – wystarczy skontaktować się z wybranym bankiem w celu omówienia otwarcia rachunku firmowego. Posiadanie osobnego konta jest polecane – głównie ze względu na oddzielenie prywatnych pieniędzy od firmowych, co jest szczególnym ułatwieniem w czasie ewentualnej kontroli Urzędu Skarbowego.
Ile trwa założenie firmy przez Internet?
Kolejnym aspektem, który często zadają sobie przyszli przedsiębiorcy, jest to, ile trwa założenie firmy przez Internet w Polsce. To zależy od rodzaju działalności. W przypadku zakładania przedsiębiorstwa w formie spółki jest to średnio około 37 dni.
O wiele szybsze jest zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej. W przypadku posiadania podpisu zaufanego wszystkie czynności związane z otwarciem firmy przez Internet można wykonać w ciągu jednej doby – bez wychodzenia z domu. Pamiętać należy również o tym, że w ciągu 7 dni przedsiębiorca musi zgłosić firmę do ZUS.
Załóż firmę przez Internet i postaw na księgowość online z TAXON!
Dowiedziałeś się już, jak założyć działalność gospodarczą przez Internet w Polsce. Następną rzeczą po otwarciu firmy jest przemyślenie spraw księgowych. Nie chcąc już na starcie stresować się fakturami oraz rozliczeniami z Urzędem Skarbowym, warto powierzyć formalności specjalistom. Jak usprawnić zarządzanie firmową dokumentacją już na samym początku? Najlepszym sposobem jest postawienie na nowoczesną aplikację, jaką jest TAXON. Podobnie jak z zakładaniem firmy – nasz program umożliwia wygodne i szybkie fakturowanie całkowicie online – z każdego miejsca na ziemi. Sprawdź naszą aplikację i skup się na rozkręcaniu biznesu. TAXON to nie tylko szybkie wystawianie faktur, ale również pełne wsparcie księgowego o każdej porze. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu i wypróbowania aplikacji, która dostępna jest na systemy Android i iOS.