Kadry i płace – ksiegowość

Często mówi się, że maszyny i technologia są w stanie całkowicie zastąpić człowieka na różnych stanowiskach pracy. Nic bardziej mylnego. Wprawne oko, skrupulatność, profesjonalizm — to tylko kilka wybranych cech osób zajmujących się kadrami i płacami. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pracowników kadr i płac?

Obsługa kadrowo-płacowa — jakie zadania wykonuje

Osoby zajmujące się w firmie kadrami i płacami odpowiedzialne są przede wszystkim za kwestie zatrudnienia zgodne z wymogami praca pracy oraz przepisami ZUS. Czym jeszcze zajmują się pracownicy na tym stanowisku?

  • Prowadzą pełną dokumentację w firmie.
  • Ewidencjonują czas pracy pracowników Twojej firmy.
  • Rozliczają wynagrodzenie.
  • Dbają o przestrzeganie zasad BHP.
  • Motywują i rekrutują pracowników.

Kadry i płace w księgowości — czym się różnią

Warto być świadomym tego, że powyższe zadania nie wchodzą w zakres kompetencji i kadr, i płac. Osoby na tych stanowiskach dzielą te czynności między siebie, zgodnie z doświadczeniem i umiejętnościami, jakie nabyli na dotychczasowych ścieżkach swoich karier.

I tak osoba zatrudniona na stanowisku kadr zajmuje się przede wszystkim kwestiami, które odnoszą się w firmie do zasobów ludzkich. To właśnie ona prowadzi ewidencję czasu pracy, a także dokumentację pracowniczą (tak zwane akta osobowe) wszystkich pracowników, których u siebie zatrudniasz. Do takiej dokumentacji zaliczyć można na przykład umowy, badania, informacje na temat odbytych szkoleń, nagany czy wypowiedzenia. Nie ma znaczenia, w oparciu o jaką umowę zatrudniasz poszczególne osoby — osoba kadrowa wszystkich pracowników bierze pod swoje skrzydła. Dodatkowo specjalista od usług kadrowych zajmuje się szeroko pojętymi działaniami dotyczącymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS-u).

Do zakresu obowiązków osoby zatrudnionej na stanowisku płacowym należeć będą z kolei wszelkiego rodzaju rozliczenia i listy wynagrodzeń. Profesjonalny usługodawca płacowy nie będzie miał także żadnego problemu ze sporządzaniem dokumentów podatkowych, które są niezbędne w każdej firmie. Wydaje Ci się, że takie obliczenia można wykonać samodzielnie, bez pomocy osoby kompetentnej? Wprost przeciwnie! Do tego właśnie zatrudnia się wykwalifikowane osoby, które temat rozliczeń mają w przysłowiowym małym palcu.

Kadry i płace — czy to się opłaca

Jak widzisz, osoby zajmujące się zawodowo kadrami i płacami to niezbędne elementy każdej firmowej układanki. Nie każdy przedsiębiorca może sobie jednak pozwolić na zatrudnienie stałych księgowych. Taka decyzja zależna jest przede wszystkim od wielkości firmy, możliwości finansowych czy liczby zatrudnionych pracowników. Istnieje jednak możliwość skorzystania z usług kadr i płac online. Aby podjąć właściwą decyzję, najlepiej po prostu dokładnie policzyć, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla Twojego biznesu.

Zobacz również

Nie ma jeszcze żadnych postów.

z