Księgowość pełna

Jako przedsiębiorca z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważną częścią Twojej firmy są rozliczenia z urzędem skarbowym. Co zrobić, aby były one korzystne dla Ciebie, a przy tym nieskomplikowane i zrozumiałe? Przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego o jednym z dwóch sposobów rozliczania działalności — księgowości pełnej.

Księgowość pełna — co to jest

Pełną księgowością nazywa się bardzo dokładny i rozbudowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych. Podstawową jej cechą jest bieżąca kontrola i analiza informacji dotyczących finansowej sytuacji firmy w teraźniejszości, ale również na przestrzeni określonego czasu. W opozycji do księgowości pełnej stoi księgowość uproszczona.

Pełna księgowość występuje często także pod innymi nazwami — księgi handlowe lub księgi rachunkowe. Właśnie w takich księgach rejestruje się wszystkie pieniądze przepływające przez Twoją firmę. Mogą to być na przykład wpływy do kasy, przelewy z banku czy zapłata za towar. W pełnej księgowości rejestruje się także operacje bezgotówkowe, które mogą być dobrym materiałem do analizy wyników finansowych.

Księgowość pełna — dlaczego warto się na nią zdecydować

Najważniejszą funkcją księgowości pełnej jest obliczanie podatku, który należy zapłacić. Dzięki zapisywaniu wszystkich operacji pieniężnych, masz możliwość regularnego, szczegółowego analizowania bieżącej sytuacji finansowej w Twojej firmie. Księgowość pełna pozwoli Ci także prognozować przyszłość na podstawie decyzji, które podejmowałeś wcześniej. Księgowość pełną uważa się za efektywny sposób zarządzania przedsiębiorstwem.

Kto prowadzi pełną księgowość

Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości mają wszyscy przedsiębiorcy, których przychody z roku ubiegłego miały wysokość co najmniej dwóch milionów euro w walucie polskiej. Ten rodzaj księgowości obowiązkowy jest także dla określonych podmiotów, takich jak na przykład spółki handlowe, z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjne.

Pełna księgowość online — nowoczesne rozwiązanie dla Twojej firmy

Ten rodzaj księgowości jest dość skomplikowany, aby móc prowadzić go samemu i jednocześnie skutecznie zarządzać własną firmą. Najczęściej tą rachunkowością zajmują się biura księgowe, których wykwalifikowani pracownicy mają bardzo profesjonalną wiedzę na ten temat.

W dzisiejszych czasach nie ma także problemu z tym, aby swoją księgowość przenieść do świata wirtualnego. Z pomocą przyjść mogą Ci programy do pełnej księgowości online, dzięki którym zarządzanie finansami i dokumentami w Twojej firmie ulegnie znacznej poprawie.

Pełna księgowość online to nowoczesny sposób na to, aby wszystkie firmowe dokumenty znajdowały się w jednym miejscu — w Twoim telefonie. Przekonaj się, jak proste może stać się prowadzenie firmy z programem do pełnej księgowości online.

Zobacz również

Nie ma jeszcze żadnych postów.

z