Obowiązek posiadania konta firmowego w 2021 roku
Decyzja o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej rodzi wiele pytań, wśród których jednym z najczęstszych jest to, czy trzeba mieć konto firmowe, prowadząc firmę? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na tego typu wątpliwości. Zachęcamy do przeczytania dalszej części wpisu i sprawdzenia tego, czy konto firmowe jest obowiązkowe w 2021 roku.
Z punktu widzenia prawa – czy trzeba mieć konto firmowe?
Zgodnie z obecną ustawą Prawo przedsiębiorców właściciele firm zobowiązani są do wykonywania przelewów bankowych wtedy, gdy:
- drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
- wartość transakcji przekracza 15 000 tysięcy złotych (w przypadku płatności w obcej walucie przeliczana jest równowartość na złotówki zgodnie ze średnią kursu ogłaszanego przez NBP z dnia poprzedzającego datę wykonania przelewu).
Co ważne, akt prawny nie przewiduje jednak tego, z jakiego konta należy dokonać przelewu. To oznacza z kolei, że według obowiązujących przepisów firmowy rachunek bankowy dla przedsiębiorcy nie jest obowiązkowy do tego, aby móc prowadzić firmę zgodnie z prawem.
Konto firmowe jako prywatne – zalety
Prywatny rachunek bankowy w działalności gospodarczej jest dozwolony – i z takiego rozwiązania najczęściej korzystają mikroprzedsiębiorcy, a także osoby, które rozliczają się z zobowiązań jedynie z ZUS oraz Urzędem Skarbowym. Korzystanie z prywatnego konta niesie ze sobą kilka zalet, wśród których wymienić można przede wszystkim oszczędność czasu na zakładanie konta firmowego, a także uniknięcie kosztów związanych z jego prowadzeniem.
Czy przedsiębiorca musi mieć konto firmowe? Nie musi, ale może
Czy każda firma musi mieć konto firmowe? Jak już wspomnieliśmy – otwarcie takiego rachunku nie jest obowiązkowe. To oznacza, że nie każdy musi posiadać taki rachunek. Nie musi, ale może. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że otwarcie rachunku firmowego niesie ze sobą więcej zalet, aniżeli korzystanie z prywatnego konta w celu rozliczania się z zobowiązań wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie są zalety posiadania konta firmowego?
- Opłaty związane z prowadzeniem rachunku firmowego są traktowane w całości jako koszty firmy.
- Oddzielenie finansów prywatnych i firmowych, co jest szczególnie ważne w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego.
- Korzyści w postaci specjalnych produktów/narzędzi/instrumentów finansowych, które banki często dedykują przedsiębiorcom.
- Odsetki, które są generowane za posiadanie środków na koncie, nie są objęte tzw. podatkiem Belki.
Czy jednoosobowa działalność musi mieć konto firmowe?
“Jednoosobowa działalność gospodarcza a konto bankowe” – to kolejne pytanie, które często pojawia się przed rozpoczęciem działania na własny rachunek. Warto wiedzieć, że do założenia działalności gospodarczej niezbędne jest wypełnienie wniosku CEIDG-1. W formularzu istnieje rubryka (pole 27), która od przyszłego przedsiębiorcy uzupełnienia infomarcji o:
- 27.1 – danych identyfikacyjnych rachunku bankowego związanego z prowadzeniem działalności
- 27.2 – danych identyfikacyjnych rachunku bankowego niezwiązanego z prowadzeniem działalności
Przy czym drugi punkt (27.2) nie jest obowiązkowy – w pierwszym z kolei nic nie stoi na przeszkodzie do tego, aby podać tam numer swojego prywatnego konta bankowego. Warto wiedzieć jednak, że rachunek z punktu 27.1 jest przeznaczony do otrzymania zwrotu podatku.
Powyższe informacje oznaczają, że konto firmowe dla jednoosobowej działalności nie jest koniecznością.
Czy na ryczałcie trzeba mieć konto firmowe?
Czy konieczne jest konto firmowe również na ryczałcie ewidencjonowanym? Nie. Nie ma przeszkód do tego, aby do celów firmowych wykorzystywać konto prywatne.
Kiedy wymagane jest konto firmowe?
Pomimo tego, że obowiązek otwarcia konta firmowego nie dotyczy wielu przedsiębiorców, należy wiedzieć, że istnieje szereg wyjątków, przez które właściciel firmy musi założyć taki rachunek.
Kto musi założyć konto firmowe? Każdy przedsiębiorca, który chce, aby jego konto znalazło się na białej liście podatników VAT. Chodzi tutaj konkretnie o wypełnienie obowiązków związanych z płatnościami za faktury. Ich wartość musi wynieść co najmniej 15 tysięcy złotych, a przelew musi być wykonany przez firmowy rachunek bankowy, który znajduje się na wykazie.
Kto musi mieć konto firmowe? Mechanizm podzielonej płatności
Ministerstwo Finansów przewiduje również inne sytuacje, w których przelewy muszą być realizowane przez konto firmowe. Odnoszą się one do płatności realizowanych przy wykorzystaniu MPP (mechanizm podzielonej płatności). Kiedy założyć konto firmowe? W przypadku, gdy spełnione zostają poniższe warunki:
- należność przekracza 15 tysięcy złotych,
- obie strony transakcji są podatnikami VAT,
- przelew dotyczy towarów i usług wrażliwych określonych w załączniku ustawy o VAT, wśród których znajduje się m.in. paliwo, stal, metale szlachetne, węgiel, usługi budowlane,
- telefony, konsole czy urządzenia elektryczne.